KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blyertsteckning 14731052
nr 1473 1052
Helene Schjerfbeck
(1862-1946), Finland
Blyertsteckning, Interiör, monogramsignerad HS. 8,5x13, yttermått inklusive ram: 31x37 cm
Helene Schjerfbeck, finländsk målare, tecknare och grafiker född i Helsingfors 1862, död i Saltsjöbaden 1946.
Utrop:
12.000 kr
Såld:
10.000 kr
måndag 6 juni 2022
kl 18:50:53
6/6 18:45:53
Helene Schjerfbeck
Läs mer om Helene Schjerfbeck